Želva stejně jako jiné zvíře se určitými pohyby projevuje a dává tím najevo svoje pocity a potřeby. Až ji trochu lépe poznáte, budou vám její projevy připadat naprosto srozumitelné. Každá želva je jiná a některé projevy se mohou lišit v provedení, ale uvidíte, že jim brzy porozumíte. Do začátku vám mohu zkusit popsat a vysvětlit pár nejběžnějších projevů „želví řeči těla“.
Želva svými pohyby těla dává najevo svoje pocity, nálady nebo potřeby. Jeden pohyb může míti více vysvětlení. Proto vždy projevy spojujte s dalšími okolnostmi. Každá želva je jiná osobnost a proto i ten minimálně viditelný pohyb může znamenat to stejné, co jiná želva projevuje velmi silně a bujaře. Proto svou želvičku pečlivě pozorujte.
Želva se stáhne do krunýře
=STRACH, má z něčeho strach, například z hlasitého hluku okolo, z jiného zvířete na blízku…, =LEKLA SE, =PROTESTUJE, nelíbí se ji vaše počínání s ní, =CHCE SPÁT, ráda by odpočívala, ale je kolem ní rozruch, =ZIMA (PRŮVAN), na želvu táhne, je jí chladno, větřík je jí nepříjemný, =NEMOC, dlouhodobé zalezení v krunýři a nejevení žádné aktivity je často projevem nemoci- navštivte lékaře.
Syčení
=DÁVÁ NAJEVO NESOUHLAS, něco se jí nelíbí, =VYHROŽUJE, snaží se syčením odlákat od sebe pozornost, má strach a chce být v klidu a bezpečí, =ZVUKOVÁ KULISA PŘI PÁŘENÍ, při páření, často sameček želvy vydává hekavé a sípavé zvuky, tyto projevy mohou býti dosti hlasité, =SÍPÁNÍ, pozor neplést si syčení se sípáním, nemocné želvy (nastydlé) často sípou, špatně se jim dýchá. Sípat mohou i při přehřátí, důležité navštívit co nejdříve lékaře.
Čichá k substrátu či k podlaze
=MÁ HLAD, hledá po zemi něco k snědku, =CÍTÍ NĚCO CO NEZNÁ, cítí nějaký neznámý pach a musí prozkoumat, jestli by to nebylo k jídlu, =NEVONÍ JÍ TO, zřejmě je na čase vyměnit substrát. Pokud želvě něco nevoní, čichne si a se syčením na pár vteřin zatáhne hlavu do krunýře.
Nohou se tře o oko a přes čelisti
=SNAŽÍ SE NĚCO VYPLIVNOUT, někdy si želva kousne do něčeho co jí nechutná a přední nohou si chce pomoci vyndat to a vyplivnout. =POTRAVA SE JÍ DOSTALA DO OKA, rychlým hltáním potravy, zejména té měkčí, si může želva sama způsobit pálení očí, například kousek jablíčka se jí dostane do očí, =BYLA NÁSILÝM PROBUZENA, želva po násilném probuzení často velice pomalu a unaveně otvírá oči. Oční víčka se jí jakoby slepí k sobě a želva se snaží si oko promnout. =PROJEVUJE NESOUHLAS.
Zívá
=JE UNAVENÁ NEBO PO PROBUZENÍ.
Zdvihá hlavu do výšky a vytahuje krk
=JE ZVĚDAVÁ, něco se děje v místnosti, =NĚCO SLYŠÍ, želva ráda poslouchá zvuky kolem sebe. Například při příjemné hudbě bude vytahovat krk co nejdál, aby dobře slyšela a mohla ten zvuk identifikovat, =CHCE UPOUTAT POZORNOST, vidí někoho v místnosti a ráda by na sebe nějak upozornila (čím budu větší a delší, tím mě bude více vidět), =NAHŘÍVÁ SE, při nahřívání pod lampičkou často vytahuje krk a zdvihá končetiny co nejblíže ke světlu, aby se mohly prohřát. Při tomto projevu je želva spokojená a má pocit bezpečí.
Škrábe drápy do skla a bouchá krunýřem
=CHCE SE ZAHRABAT, =CHCE UPOUTAT POZORNOST, ráda by dostala něco k jídlu nebo by chtěla vyndat z terária, =JE NESPOKOJENÁ, ráda by měla klid a okolo je hluk, chtěla by se schovat do tmavého místa, kde je nižší teplota, =JE JÍ TEPLO, v teráriu je příliš vysoká teplota a ona se snaží uprchnout.
Kroutí ocáskem ze strany na stranu
=PŘÍPRAVA NA VYPRAZDŇOVÁNÍ, vrtění ocáskem želvě pomáhá sebe samu vydráždit a stimulovat svaly kloaky. Želva si tak pomáhá vytlačit trus ven. Někdy kroutí ocáskem až ke konci vylučování, zejména při stavech, kdy se jí ještě nepodařilo vše vytlačit. Někdy můžeme želvu přimět k vylučování, když jí polechtáme na ocásku.